Uzlík k uzlíku

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

K vytvoření závěsu na zeď vlastně ani moc uzlů znát nepotřebujete

Pod pojmem „macramé“ si nejspíš hned nedovedeme nic představit. Když však řekneme drhání, už víme a vrátíme se do 70. a 80. let, kdy se nosily drhané šperky, ať už to byly náramky, pásky, nebo závěsy na krk. Některé bývaly pro zpestření zdobeny korálky. Dnes, kdy ruční práce zažívá renesanci, se oživují i staré osvědčené techniky a drhání je jednou z nich. Vznikají tak krásné doplňky, které jsou součástí dámské módy, nádherné bytové dekorace, ale i zcela prozaické síťovky či závěsy na květináče.

Přívěsky na klíče nebo kabelku jsou malé, a proto budou ideální k vyzkoušení mnoha typů vázání uzlíků

Základem je pevná šňůrka, příze nebo provázek, které upevníte k pevné tyčce nebo kroužku. Ty budou sloužit jako úchyt. Z nástrojů budete potřebovat jen nůžky na zkrácení provázků. A pak už vážete různé uzly. Návody uzlů i celých prací si stáhnete na internetu nebo je najdete v knihách.

Využití korálků a barevného provázku je efektní při výrobě šperků

Naučit se vázat uzly není nic těžkého

Ti nejpokročilejší se mohou pustit do náročných prací


Hodí se vědět

Macramé je technika vázání nití a šňůrek za použití různých uzlů, kdy vzniká plošná textilie. Pochází z arabských zemí a původně se tak zakončovaly tkané koberce s třásněmi. Drhání se však rozvíjelo a osvědčilo se při zhotovování krajek, později se začaly vytvářet šperky, kabelky, pásky a také doplňky do bytů.

Jeden druh uzle a nádherná dekorace je na světě!

Připravila: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock

Technikou macramé vznikla i peněženka na drobné mince

 

Kvalitní šňůrky, provazy či příze jsou jedinou surovinou, která je při drhání potřeba

 

Pokojovky můžeme zavěsit do jednoduchého provázkového závěsu
vytvořeného jen z několika uzlů

Uzlík k uzlíku