Vánoční kaktus
Spolu s vánoční hvězdou patří k tradiční sváteční květinové výzdobě. Na pěstování není příliš náročný, ale přimět ho včas vykvést a neshodit poupata chce trochu pěstitelské péče.
Vánoční kaktus, latinsky Schlumbergera nebo také Zygocactus truncatus je původně epifytní druh kaktusů z brazilských deštných pralesů. Zpravidla převislý keřík tvoří kratší, za sebou řazené a místy se větvící listovitě zploštělé a na okrajích zubaté články. Květy, jež se na rostlině v přirozeném prostředí objevují od prosince do února, mají růžové, fialové či červené zbarvení, méně často pak bílé nebo žluté.
Zimní květenství
Oblibu coby vánoční dekorace si získal tento kaktus právě díky květům, které nemusí být rychleny. Napomáhá tomu skutečnost, že v pralesích je doba osvitu poměrně krátká, čemuž je přizpůsoben životní cyklus tamních rostlin. Z toho důvodu v našich podmínkách vánoční kaktus nakvétá až v druhé polovině roku, kdy se zkracují dny.
I když si koupíme rostlinku obsypanou poupaty, nemáme tak úplně vyhráno, v tomto období je totiž velmi háklivá na přemisťování i na jen malé pootočení a v důsledku šoku poupata shazuje. Vzhledem k sukulentnímu charakteru také snadno namrzá. Koupenou rostlinu bychom proto měli nést domů dobře zabalenou, nejkratší cestou a pokud možno v bezmrazém počasí.
Teplota místnosti, v níž bude kaktus o Vánocích umístěn, by neměla přesáhnout 20 °C, neboť teplo a sucho vede k rychlému odkvětu a shazování poupat. Zálivka postačí jednou týdně, mokrá zemina by způsobila hnití kořenů či přímo celé rostliny. Při suchém bytovém vzduchu je třeba kaktus rosit, voda ale nesmí dopadat na poupata.
Za rok ve stejnou dobu
Po vánočních svátcích umístíme kaktus do místnosti, v níž se teplota drží mezi 12 až 15 °C, ideálně do polostínu, vyvarujeme se přímého oslunění. Pokud nemrzne, bude mu dobře i v prostoru mezi severními okny, máme-li špaletová či kastlová. Zálivku zmírníme.
V období růstu trvajícím zhruba od března do července potřebuje vánoční kaktus pravidelnou střední zálivku a teplotu okolo 22 °C. Přes léto dbáme na to, aby nebyl vystaven slunci a měl dostatek vláhy i vzdušnou vlhkost. Po letnění na místě chráněném před sluncem a deštěm lépe nasadí na květ.
Od poloviny srpna bude kaktus vyžadovat chladné prostředí, do nasazení poupat rovněž omezíme zálivku. Do pokoje, který chceme rozkvetlým vánočním kaktusem dekorovat, ho přeneseme, když jsou poupátka jen 1 a 2 mm velká, nebo počkáme do doby, kdy se začnou rozvíjet.
Hnojení a přesazování
Vánoční kaktus postačí přesadit jednou za dva až čtyři roky před vegetačním obdobím do směsi pařeništní zeminy, listovky, rašeliny a písku. Při pravidelném přesazování nevyžaduje nutně hnojení. Hnojit začínáme až dobře prokořeněné rostliny, a to slabým roztokem plného hnojiva jednou za dva týdny a pouze během růstu.
Pozor na vápník
Vánoční kaktus nesnáší zásaditou půdu, ani hnojiva obsahující vápník.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock