U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
7 praktických důvodů
Kategorie: Teplo domova | Autor:
proč si vybrat zemní plyn
S prvními ranními mrazíky se v řadě domácností řeší podobná otázka – jak si zajistit teplo na nadcházející topnou sezónu? Vyplatí se přecházet od kombinace uhlí či dřeva na topení, propan-butanu na vaření a elektřiny na ohřev vody na jeden systém na zemní plyn? I když cena zemního plynu ke konci roku opět naroste, zůstane nejlevnějším z komfortních paliv, které navíc dokáže nabídnout hned sedm praktických důvodů proč zvolit tento zdroj energie:
1. Komfort, který získáte sjednocením používané energie. Kotel na plyn můžete snadno a plynule regulovat přímo z místnosti ve které sedíte, navíc se nemusíte starat o zásoby uhlí ani je nosit ke kotli. Odpadá také vybírání popela či pravidelné vymetání komína. Při vaření nemusíte myslet na včasné naplnění bomby ani s ní jednou za čas obtížně manipulovat. I teplá voda je stále k dispozici a nehrozí vyčerpání bojleru.
2. Více prostoru získáte díky tomu, že moderní plynový kotel se zásobníkem teplé vody zabírá méně místa než starý kotel na pevná paliva spolu s bojlerem. Navíc nemusíte mít skladovací prostory na uhlí či dřevo a provoz kotle neprodukuje žádnou špínu.
3. Bezpečí. Zemní plyn je na rozdíl od propan-butanu lehčí než vzduch. Plyn, který unikne například při vaření po náhlém ulití plamene snadno vyvětráte. Propan-butan se naproti tomu chová jako kapalina. Může stéct do nejnižšího místa domu a dlouhodobě ohrozit bezpečí vašeho domova.
4. Čistý vzduch a šetrnost vůči životnímu prostředí. Pokud většina domácností v obci přestane používat uhlí a přejde na zemní plyn, záhy zjistíte, že kvalita ovzduší se zejména v zimních měsících výrazně zlepšila. Ve srovnání s pevnými a kapalnými palivy vzniká spalováním zemního plynu daleko méně škodlivin. Prach a oxid siřičitý je ve spalinách obsažen v zanedbatelném množství a rovněž emise oxidu uhelnatého a uhlovodíků jsou ve srovnání s ostatními palivy výrazně nižší. A výstavba plynovodů je spojená s minimálním záborem půdy, která se ve většině případů poté vrací ke svému původnímu účelu.
5. Snadná kontrola. Spotřebu si můžete snadno a rychle ověřit na plynoměru.
6. Spolehlivost dodávek. Přepravní a distribuční systém zemního plynu není závislý na klimatických podmínkách a veřejných komunikacích. Proto může být zemní plyn zákazníkům k dispozici 24 hodin denně všech 365 dní v roce.
7. Účinnost. Zemní plyn se řadí mezi paliva s vysokou výhřevností.