10 kroků k silné imunitě
Časté virózy, rýma, kašel, nebo dokonce chřipka dovedou chladnou část roku proměnit v trvalý boj s vlastním tělem. Ke zlepšení obranyschopnosti organismu ale často stačí dbát na zdravý životní styl.
Změřit, jak se čím ovlivňuje imunitní systém, je velmi složité. Je možné měřit parametry zdravotního stavu nebo hladiny různých faktorů v krvi – ve skutečnosti je ale málokdy souvislost se skutečnou imunitou, tedy schopností odolávat infekcím, zcela přímá. Dodržovat základní pravidla zdravého životního stylu je však rozhodně podstatou správného fungování celého těla včetně jeho obranyschopnosti.
1. Cigarety škodí
Negativní dopady kouření na zdraví jsou dobře známy a následky pro dýchací cesty, které jsou často postiženy zimními infekcemi, si můžete představit velmi snadno. Stačí pohled na obal krabičky od cigaret s příslušnou ilustrací.
2. Pravidelný přísun vitamínů z ovoce a zeleniny
Zejména pokud jsou vypěstované na vlastní zahrádce, bez hnojiv a pesticidů nebo jen s jejich minimálním množstvím, jsou ovoce a zelenina fantastickými zdroji látek důležitých pro správné fungování těla. Laboratorní testy ukazují, že imunitní reakci může ovlivnit nedostatek některých živin, například zinku, selenu, železa, mědi, kyseliny listové, vitaminů A, B6, C a E. I když není stoprocentně prokázána přímá úměra například mezi nemocností a chybějícím zinkem ve stravě, není od věci na přísun všech živin dbát.
3. Pohyb zdraví prospívá
Přiměřený pohyb je vhodný pro celkově správné fungování těla. Doporučuje se alespoň půlhodina cvičení denně; nemusí jít ale hned o posilovnu, postačí i svižná procházka z práce. A pokud nemáte půlhodinu vcelku, rozdělte si ji třeba na desetiminutové úseky.
4. Udržujte optimální váhu
O tom, že kila navíc jsou zátěží pro celé tělo, ani není třeba hovořit. Nicméně i pokud v tabulce BMI nejste v kolonce pro optimum, není to důvod pro to, abyste rezignovali na zdravý životní styl celkově! Podle některých studií mohou lidé některé negativní důsledky nadváhy omezit, pokud jsou i s kily navíc dostatečně fit.
5. Pozor na alkohol
I když na alkoholu nejsou varovné snímky následků pití, každý si umí představit, kam může vést alkoholismus. Nicméně alkohol umí škodit i v mnohem subtilnějších množstvích. Ve střevech, kde se vstřebává do těla, například narušuje funkci místní mikroflóry. Změny funkce střev pak mohou následně poškodit i fungování imunitního systému v játrech – ta jsou následně náchylnější k infekci.
6. Dostatek spánku je důležitý
Především je třeba dbát na spánkovou hygienu: nedělat tedy věci, které spaní naruší, tj. nejíst těsně před ulehnutím, nepít navečer kávu, nekoukat do obrazovky počítače či displeje telefonu těsně před spaním a tak dále.
7. Vyhýbejte se infekcím
Nezapomínejte na pravidla, která znáte od dětství: Mýt si často ruce. Nepůjčovat si sklenice či příbory s jinými lidmi. Vyhýbat se jejich kapesníkům, ubrouskům a podobně. Pokud bychom opustili téma infekcí dýchacích cest, je pravidel ještě další řádka. Při vaření pečlivě omývat ovoce a zeleninu. Při přípravě masa dbát na hygienu rukou a nádobí, jakož i na tepelné zpracování.
8. Stres škodí
Tato část posilování imunity bude pro mnoho lidí tou nejtěžší. Zdrojů stresu je totiž v dnešní době opravdu hodně. Na imunitu mají dopad především stresory, které působí dlouhodobě: v rodině, zaměstnání nebo ve vztazích s přáteli. Problém se stresem je, že se nedá příliš „měřit“ ani řešit univerzálně. Záleží především na jednotlivém člověku, jak na něj stresové faktory působí.
9. Prospěšné otužování
Reakce „je zima, hlavně se pořádně oblečte“ je naprosto logická, v Česku ale díky tradici otužilců víme, že pokud se někdo umí postupně dopracovat k tomu, že oblečení tolik nepotřebuje, bývá to pro tělo výhra. Samozřejmě se s otužováním musí začít s předstihem a opatrně.
10. Dbejte na sexuální život
Vědci zjistili, že pro dobrou imunitu (stejně jako pro další faktory tělesného i duševního zdraví) je užitečným posilovačem i pravidelný intimní život. Pomáhá dokonce více způsoby. Například zvyšuje hladinu imunoglobulinu IgA v těle. K poslednímu závěru došla jedna studie vědců, podle níž je nejlepší mít sex jednou až dvakrát v týdnu – pak se ukazatel imunitního systému zvýšil nejvíce (o 30 procent); intimní hrátky víc než dvakrát týdně tento parametr mírně zhoršily.
Když ani zdravý životní styl nepomáhá
Pokud zjistíte, že aplikace obecných doporučení vašemu imunitnímu systému nestačí a že vás stejně kdejaký bacil srazí do stavu nemocných, není samozřejmě prostor pro hrdinství. V lékárně vám nabídnou preparáty pro posílení imunity a pomoci může i očkování: například vakcíny proti chřipce nebo pneumokokům chrání i před typickými podzimními infekcemi, a to nejen děti, ale i dospělé.
Doplňky stravy, které mohou posílit imunitu
Přípravků, které mohou ovlivnit imunitní systém člověka, je celá řada. Látky bakteriálního původu, tzv. lyzáty (např. Imudon, GS Imunostim), se podávají u osob s často opakovanými infekcemi. Působí na podobném principu jako očkování, jen s tím rozdílem, že se podávají ve formě tablet či pastilek. Z látek rostlinného původu se používají především extrakty z echinacey neboli třapatky, obvykle od vypuknutí prvních příznaků onemocnění asi po dobu osmi týdnů. Látky izolované z hub (hlíva ústřičná, reishi), tzv. betaglukany, se užívají po dobu minimálně dvou až tří měsíců. K látkám aktivujícím imunitní systém patří též nukleotidy živočišného původu (např. 5PreveMax, Preventan). Mezi vitaminy a minerály, které přispívají k normální funkci imunitního systému, patří vitaminy C, A, B12, B6 a D, zinek a selen. Při chronických zánětech lze sáhnout po lécích či doplňcích stravy obsahujících enzymy.
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock